Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

מסגרת עליונה אזור תוכן ראשי

בדיקת פוליגרף

עומדים בפני בדיקת פוליגרף? חוששים כי תכשלו בבדיקה ותצטיירו כדוברי שקר? פוחדים שהבדיקה תחשוף סודות? אינכם יודעים אם ניתן לחייב אתכם לעבור את הבדיקה או האם ניתן להשתמש בבדיקה בבית משפט כנגדכם, מאמר זה יספק לכם כמה תשובות בנושא.

הבהרה: חברת ינשוף חקירות איננה עוסקת בבדיקות פוליגרף ואיננה מספקת שירותי ייעוץ בנושא!!!

מהי בדיקת פוליגרף

credibility-investigationבדיקת פוליגרף מבוססת על ההנחה שכשאדם משקר הוא נמצא בלחץ ואי נוחות. מערכת העצבים האוטונומית שלו, עליה אין לו כל שליטה, מגיבה ללחץ ההישרדותי ומתרחשים בגופו שינויים מסויימים כגון עלייה בלחץ הדם, בדופק, בתדירות הנשימות וכן בהזעה. מכשיר הפוליגרף בנוי משורה של גלאים (אלקטרודות) המחוברים לגופו של הנבדק ותפקידם לעקוב אחר השינויים במדדים שצויינו לעיל (יצויין כי בבדיקות מסוימות, עשויים לבחון מדדים נוספים כגון שינוי בכיוון זרימת הדם וכד').

כיצד מבוצעת בדיקת הפוליגרף

שיטת האבחון הנפוצה נקראת "שקר קרוב לוודאי". בשיטה זו יישאל הנבדק שלושה סוגי שאלות, כאשר הוא מחובר לאלקטרודות האמורות.

  • שאלות סרק – שאלות אלו נועדו להגברת האמון של הנבדק בבדיקת הפוליגרף. התשובות על שאלות אלו אינן נבדקות ואינן נלקחות בחשבון. על פי רוב מדובר בשאלות כגון "מה שמך?", "היכן אתה גר?" וכד'.
  • שאלות השוואה – מדובר בשאלות שאינן קשורות למקרה הנבדק, ואשר אמורות לעורר לחץ סביר ואי נוחות טבעית בכל אדם בוגר. המטרה היא לבדוק כיצד נראים המדדים הנבדקים של האדם, כאשר הוא נמצא בשעת לחץ. דוגמא לשאלות אלו "האם השתמשת בסמים?" "האם אי פעם לקחת דבר מה שאיננו שלך?" וכד'.
  • שאלות רלוונטיות – שאלות אלו רלוונטיות למקרה הנבדק. כך לדוגמא, אם בדיקת הפוליגרף נועדה לבדוק האם המבוטח שיקר בהצהרת הנזק על הפריטים שנגנבו מביתו, ישאל אותו הבודק "האם שיקרת בהצהרת הנזק על פריטים שנגנבו מביתך?"

לאורך הבדיקה, לאחר כל שאלה, מסמן הבודק מהי השאלה שנשאלה, על מנת שניתן יהיה לייחס ולדעת איזו שאלה השפיעה על הפרמטרים בכל פרק זמן נבדק.

כיצד יודעים אם אדם שיקר או אמר אמת בבדיקת הפוליגרף

בתום הבדיקה, משווה הבודק את המדדים שנמדדו בשאלות ההשוואה למדדים שנבדקו בשאלות הרלוונטיות. אם התגובה הרגשית הנמדדת הייתה גבוהה יותר בשאלות הרלוונטיות, המשמעות, שהאדם שיקר. אם המדדים היו גבוהים יותר בשאלות ההשוואה – כנראה שהאדם דיבר אמת. יצויין שלעיתים הבדיקה איננה מובהקת, ולא קיים הבדל משמעותי בין המדדים בשאלות ההשוואה למדדים בשאלות הרלוונטיות. במצבים אלו יש צורך לערוך את הבדיקה פעם נוספת.

מהם התנאים ההכרחיים לתקינותה של בדיקת פוליגרף

תנאי חשוב לתקינות בדיקת הפוליגרף הוא אמון הנבדק בבדיקה, ואמון ביכולתה לזהות כי הוא משקר או דובר אמת. מסיבה זו, מכוני הבדיקה והבודקים עצמם, עושים כל שביכולתם על מנת להותיר רושם רציני ואמין על הנבדקים, שכן תגובת הלחץ אמורה להיות גבוהה יותר אצל אדם שחש כי עשויים לחשוף אותו. לרוב הבודק ישאל אם הנבדק לקח סמים או כדורים שעשויים להשפיע על הבדיקה, יזהיר את הנבדק כי כל ניסיון להטעות יתגלה מייד, יבצע "כיול" למכונה וכד'. גם השאלות ינוסחו באופן מפורט ורשמי. התהליך אמור להותיר רושם מקצועי ואמין! בנוסף, נהוג לתת לנבדק נוסח של השאלות שישאל. מתן הנוסח לכאורה מרגיע את הנבדק, אך בנבדק אשר מאמין שהמכשיר עומד לחשוף אותו, הן יגבירו את המתח. הבודק אמור להיוותר בחדר לבד עם הנבדק, על מנת לנטרל גורמים משפיעים אחרים, אשר עלולים להביא לתוצאות מוטעות של הבדיקה.

האם ניתן לחייב אדם לעבור בדיקת פוליגרף

בשום אופן לא ניתן לחייב אדם לעבור בדיקת פוליגרף. בדיקה זו נערכת רק במידה והנבדק מוכן לשתף פעולה. לא ניתן לפטר אדם על סמך אי רצונו להיבדק בבדיקת פוליגרף בלבד, אלא יש צורך בסיבות נוספות שיתמכו בפיטורין. יחד עם זאת, לעיתים, מעבר של בדיקת פוליגרף הוא תנאי כניסה לחברה או מוסד.

האם בדיקת פוליגרף קבילה בבית המשפט

בדיקת פוליגרף שנויה במחלוקת. מכוני הפוליגרף טוענים שאמינות הבדיקה עומדת על בין 70% ל- 95%. יחד עם זאת, מחקרים מראים שיש אנשים המסוגלים לשקר ולהימצא דוברי אמת בפוליגרף. על כן, הבדיקה איננה קבילה במשפט פלילי. חוקרים עשויים להשתמש בבדיקה זו על מנת לסנן חשודים וכד', אך לא ניתן להרשיע אדם במשפט פלילי על סמך בדיקת פוליגרף. במשפט אזרחי, ניתן להשתמש בתוצאות בדיקת פוליגרף רק בהתקיימם של שני תנאים בסיסיים:

  • יש צורך בהסכמה של הנבדק מראש ובכתב, לבצע את הבדיקה.
  • תוצאת הבדיקה חייבת להיות מובהקת.

מה הכשרתם של בודקי הפוליגרף

מאחר ובמדינת ישראל אין חוק רישוי של בודקי פוליגרף, כל אדם יכול להיות בודק פוליגרף, לקנות את המכשור ולערוך בדיקות פוליגרף. יחד עם זאת, מרבית העוסקים בתחום, הם בודקי פוליגרף מיומנים, החברים באיגוד בודקי פוליגרף כלשהו ועל כן עומדים בקריטריונים הבאים:

  • בעלי השכלה מתאימה
  • ללא עבר פלילי
  • בעלי ניסיון בביצוע בדיקות פוליגרף
  • קיבלו על עצמם את כללי האתיקה
  • עברו מבחני קבלה לארגון

כיצד ניתן לצאת דובר אמת בבדיקת פוליגרף

קשה עד בלתי אפשרי לשלוט על מערכת העצבים האוטונומית, יחד עם זאת, ככל שהנבדק מאמין בחפותו וצדקתו ו/או ככל שהוא מטיל ספק ביכולת הבדיקה לחשוף את האמת, כך הוא יגיב פחות לשאלות הרלוונטיות, עד כדי שהבדיקה לא תאתר שינויים בין שאלות ההשוואה לשאלות הרלוונטיות. במידה והנבדק מסוגל להלחיץ את עצמו בשאלות ההשוואה ולהרגיע עצמו בשאלות הרלוונטיות, הוא ייחשב דובר אמת.

הבהרה: חברת ינשוף חקירות איננה עוסקת בבדיקות פוליגרף ואיננה מספקת שירותי ייעוץ בנושא!!!

seperator

פנו אלינו עוד היום לשיחת ייעוץ חינם.
052-2920203

או מלאו את הטופס הדיסקרטי הבא ואנו נחזור אליכם במהרה
שדות חובה *


Captcha imageReload imageseperator

מאמרים נוספים הקשורים לתחום חקירות זה

אם מאמר זה עניין אתכם, ייתכן ויעניינו אתכם מאמרים נוספים הקשורים אליו. לחצו על אחת התמונות למעבר למאמר המבוקש.

מסגרת תחתונה אזור תוכן ראשי